Tidligere uddelinger




2016
]
130.000 til 17 legatmodtagere blev uddelt ved Erhverv Norddanmarks generalforsamling d. 31. marts 2016. Følgende modtog et legat: Magnus Lau Lauritzen, Mads Buch Sørensen, Maja Hansen, Martine Lybæk Christensen, Peter Holst Ibsen, Tine Ryming, Martine Møller Veisene, Julian Marc Horsens, Nikolaj Munk-Petersen, Mathias Vinter Laustsen, Rasmus Malling Tortzen, Kasper Thyme Nielsen, Brian Lemming Lohmann, Pernille Christensen Melchjorsen, William Nguyen, Rebecca Overgaard Jensen, Laura Kjær.


2015


135.000 kr. udelte Erhverv Norddanmarks Fond til 18 legatmodtager i 2015, nogle af legatmodtagerne ses på ovenstående billede:
Charlotte Rantzau Almtorp, Elisabeth Bach Vestergaard, Frederik Bjarkam, Jakob Thorup Sørensen, Julie Strand, Kenneth Mørup Sandgaard, Klaus Uggerhøj, Line Toft Jensen, Louise Eke Lund Freiesleben, Louise Kjær Aarup, Maja Westmark, Mathias Højberg Kjær,
Mette Edvart Nielsen, Michaela Tineke Holst, Mikkel Harsdorf Lauritzen, Simon Erik Kristensen, Sisse Vestergaard Andersen og Sofie Møller Wulff.


2014


112.000 kr. blev givet til 16 studerende, nogle af modtagerne ses på ovenstående billede:
Rasmus Severinsen, Kristian Tørsløv Thorup, Rikke Thingbak Larsen, Nadja Joensen, Bjørn Bull Hansen, Christoffer Madsen, Anne-Mette Brigitte Nielsen, Anne Sofie Nedergaard, Lise Bundgaard Pedersen, Lisa Aoyama Eskildsen, Line Krogsgaard Erichsen, Christinna Arenshøj Pedersen, Ida-Kathrine Arend Grün Hansen, Søren Riise Jensen, Niels Bøcker Christensen og Martin Møldrup Christensen. 

Derudover blev der også uddelt legater efter vel overstået eksamen på Aalborg Handelsskole: Sascha Leino Lolholm Nielsen (HG, Langagervej), Malene Steffensen (HG, Strandvejen), Andreas Søndergaard (Hhx, Turøgade) og Anne Sophie Holm Nørgaard (Hhx, Saxogade).

2013


126.000 kr. til Rasmus Severinsen, Ianne Jill Griffin, Philip Ulf, Marie Spliid Kirkegaard, Christian Due Nielsen, Camilla Rørbæk Commerou, Christoffer Vorre, Anna-Katrine Egsgaard Langkjær, Tue Skrubbeltang, Aksel Boesen Lindbo Larsen, Stine Lehm Skov, Kamilla Jensen, Cecilie Cramer Jensen, Vibeke Haubro Jacobsen, Daniel Bruun Kjærsgaard, Tobies Gotfredsen, Marianne Sun Sundbøl, og Christopher Nerild.

2012


120.000 kr. Anne Hjelm Larsen, Dorthe Dorff Hansen, Gitte Sørensen, Gitte Tingholm Kristoffersen, Jacob Werner Nielsen, Kamilla Koldbro Fuglsang, Karoline Pelle Hansen, Lea Maria Klaaborg, Lise Skøtt Gregersen, Louise Dreisler, Pernille Woller Jensen, Rasmus Buch Møller, Rasmus Pank Roulund, Sara Dahl-Jensen, Steffen Lund, Søren Juul og Turid Røsland.

2011


120.000 kr. til Martin Bak Jørgensen, Christoffer Carstens, Julie Hjarbæk Bundgaard Poulsen, Lasse Frimand Jensen, Søren Block Olsen, Anne Christensen, Eline Thorn, Kirsten Bjerregaard Bertelsen, Terese Otte Andersen, Bo Bloch Andersen, Jonas B. Haubro, Teis Daniel Woller, Troels Ersted Rasmussen, Ditte Nørgaard Holm, Mathilde Stokbro Kjær, Marie Cecilie Pedersen, Christian Højby Skriver og Lena Fruensgaard.

2010


130.000 kr. til Mette Ryming, Jesper Strømgaard, Kathrine Røhr Bengtsen, Tobias Gotfredsen, Anette Sørensen, Mads Michael Odgaard, Bjørn Lambek Jakobsen, Rasmus Meyer Andersen, Julie Hyldgaard Madsen, Kenari Darweesh, Gitte Sørensen, Heidi Fredsted, Nicolaj Duve, Thomas Holmstrup Madsen, Tanja Gørtz Christiansen, Diana Svendsen Lythje, Rasmus Brandt Pedersen, Caroline Jakobsen og Henrik Kluug Sørensen.

2009


52.000 kr. til Pernille Eliasen, Dinna Nielsen, Andreas Johansen, Trine Sloth Simensen, Thomas M. Mathiesen, Thomas Lassen, Rikke Nielsen og Lotte Schjødt Nielsen.

2007


115.000 kr. til Andreas Slavensky, Carina Mark Ryming, Christina Aviaja Kær, Christine Haastrup Pedersen, Ditte Nørgaard Holm, Helle Mortensen, Jacob Rubæk Holm, Julie Øst Andersson, Kasper Klug Korsgaard, Kathrine Precht Møller, Lasse Møller Holst, Line Andrea Schmidt-Andersen, Louise K. Thygesen, Maja Højholt-Nielsen, Mette Næsby, Michael Andersen, Morten Haagensen Nielsen, Nicolai Skovmose, Rikke Harbo, Rikke Søndergaard, Sanne Vammen Larsen, Tommy Gjedsted Østergaard og Ulla Helene Arnth Beck.

2006


72.000 kr. til Rikke Will Thomsen, Karl Frank Nielsen, Lars Kleinstrup Olesen, Jane Rosengren, Trine Pilgaard Christoffersen, Tanja Gørtz Hørstrup Christiansen, Anders Bang-Andersen, Rikke Østergaard Pedersen, Kristian Ishøy, Christian Muhlig, Anders Steen Jensen, Anja Luther, Mads Lykke Nielsen, Jesper Bitsch Petersen, Lars Balslev, Søren Vernersen, Louise Pihlmann Pedersen og Morten Skipper Chistensen.



Hovedsponsor:
Business-sponsorer:
ERHVERV
NORDDANMARK

Nyhavnsgade 2
9000 Aalborg
98 16 06 00
info@erhvervnorddanmark.dk

Følg os via

Tilmeld eNYHEDSBREV
MISSION
Det er Erhverv Norddanmarks mission som tværfagligt erhvervsnetværk at være erhvervslivets samlende talerør og give regionens virksomheder værdi gennem dynamik, udvikling og vidensdeling.

VISION
Erhverv Norddanmark er proaktiv i den erhvervspolitiske debat og er den foretrukne dialogpartner i erhvervsudviklingen af Aalborg og Norddanmark.

Ældst · Størst · Stærkest

Erhverv Norddanmark anvender cookies
Vi benytter cookies til at få websitet til at fungere optimalt. Cookies anvendes primært til trafikmåling via Google Analytics, men ligeledes til at analysere brugen af vores hjemmeside, så vi løbende kan forbedre funktion og indhold.
Du accepterer brugen af cookies ved at klikke luk eller klikke videre på websitet. Læs mere om Cookies


OK
sitelist.html