Klik her for at søge...
retur
Print Sitemap Kontakt ERHVERV NORDDANMARK Login
 

Nyhedsbrev august 2012

 
 
En række spændende brikker er faldet på plads inden for de seneste uger, og vi kan nu præsentere et ganske omfattende udbud af arrangementer i det kommende efterår.

- Ny moms virker
- Medlemsarrangementer - kalenderen bugner
- Hvem skal have den nordjyske ledelsespris?
- Spousejob
- Nye medlemmer
- Tak til sponsorerne


Ny moms virker
Af Morten Nielsen, restauratør, medlem af bestyrelsen for Erhverv Norddanmark

Jeg slog i december 2011 til lyd for lavere moms på hotel- og restaurationsregninger – med den begrundelse at det vil styrke vores konkurrenceevne og skabe flere arbejdspladser.

Nu kan jeg dokumentere påstanden med friske tal. I Sverige indførte man ved årsskiftet en reduceret restaurationsmoms og ifølge Statistiska Centralbyrån – det svenske modstykke til Danmarks Statistik – har det i første kvartal 2012 betydet en øget beskæftigelse i hotel- og restaurationsbranchen på 8,2 procent. Det viser sig blandt andet at antallet af fastansatte stiger, mens de tidsbegrænsede ansættelser bliver færre, hvilket ikke mindst skyldes at mange af branchens mindre virksomheder takket være momssænkningen nu har råd til at ansætte personale...
Læs hele debatindlægget

Til toppen


Medlemsarrangementer – kalenderen bugner

5-9-2012: Cannes Lions i Aalborg
Med omkring 180 deltagere blev Cannes Lions-arrangementet i november 2011 en af vores helt store succeser. Vi håber og tror at det bliver mindst lige så stort i år. Læs mere

10-9-2012: Konservative tanker
Morgenmøde med det Konservative Folkepartis leder, Lars Barfoed. Vi arbejder på programmet. Mere info følger snarest.

27-9-2012: Martin Lindstrøm - Brandwashed Symposium
I samarbejde med Clienti A/S og Huset Markedsføring præsenterer vi Martin Lindstrøm – en af de mest respekterede brandingguruer i verden.

I sin seneste globale forskningsundersøgelse tager Martin Lindstrøm publikum med på en øjenåbnende rejse ind i hovedet på forbrugeren. Her udforsker han helt nye dimensioner af forbrugerens psykologi, ”word of mouth”, sociale medier, brandnostalgi, gruppepres, shopping og meget, meget mere. Ved at udnytte nogle af de mest avancerede forskningsteknikker til rådighed, herunder flere neurovidenskabelige undersøgelser, et tre måneder langt ”reality show”-eksperiment, hundredvis af fokusgruppeinterviews og tusindvis af interviews med forbrugere, kaster han et nyt og fascinerende lys over forbrugernes psykologi under en recession.
Læs mere

1-10-2012: Nordjysk Åbningsdebat
Dagen før Folketingets åbning mødes de nordjyske MF'ere hos Nordjyske Medier i Aalborg for at drøfte emner, som ligger dem på sinde. Og ikke mindre væsentligt: Vores medlemmer får mulighed for at møde politikerne og få diskuteret nogle af de ting, der berører erhvervslivet. Læs mere

23-10-2012: Den Nordjyske Ledelsespris
Den Nordjyske Ledelsespris uddeles på Lederne Himmerlands konference i Aalborg Kongres & Kultur Center tirsdag d. 23. oktober 2012. Sæt allerede nu kryds i kalenderen. Mere info følger snarest.

13-11-2012: Ulrik Wilbek
I samarbejde med Aalborg Håndbold og Danske Bank inviterer vi til et inspirerende møde med Ulrik Wilbek, der på baggrund af sine erfaringer fra håndbold på eliteplan vil fortælle om ledelse. Mere info følger snarest.

Til toppen


Hvem skal have den nordjyske ledelsespris?
Nu er tiden kommet hvor Nordjylland skal finde kvalificerede kandidater til Den Nordjyske Ledelsespris 2012. Prisen tildeles en leder, der gør en forskel for medarbejderne og for virksomheden som helhed. Arbejder du sammen med en særlig dygtig leder, er det nu du kan indstille ham eller hende til Den Nordjyske Ledelsespris 2012.

Ledelsesprisen uddeles på Lederne Himmerlands konference i Aalborg Kongres & Kultur Center tirsdag 23. oktober 2012, hvor vinderen foruden æren får en statuette udført af kunstneren Thorvald Odgaard og en gavecheck til en værdi af 25.000 kr.

For at komme i betragtning til Den Nordjyske Ledelsespris skal vedkommende være ansat i en virksomhed i Region Nordjylland og udøve personaleledelse i det daglige.

Sidste frist for indstilling er fredag 21. september kl. 12. Læs mere på www.act2learn.dk.

Til toppen


Spousejob
Ofte kan Nordjylland tiltrække en god kandidat fra udlandet eller andre dele af landet til en ledig stilling, mens det kan være svært at fastholde ham eller hende, hvis det ikke lykkes for ægtefællen/partneren at finde et job i Nordjylland.

Vi har derfor etableret hjælp-til-selvhjælp-redskabet SpouseJob, for vi tror på, at vi gennem vores tværfaglige erhvervsnetværk kan hjælpe hinanden med at tiltrække og fastholde dygtige medarbejdere. SpouseJob skal være medvirkende til at udvikle Nordjyllands kompetencemasse, og her er det vigtigt at kunne tilbyde begge ægtefæller/partnere et attraktivt job.

Næste gang din virksomhed mangler en medarbejder, vil det være en god idé at tjekke SpouseJob for en mulig kandidat. Læs mere

Til toppen


Nye medlemmer
En organisation har kun den gennemslagskraft, som dens medlemmer giver den. Sådan er det også for Erhverv Norddanmark. Derfor glæder det os at kunne byde velkommen til de nyeste medlemmer:

McCurdies Skagen
Direktør Alan Stuart Elming McCurdie

Den Skaeve Vinkel
Indehaver, kreativ udvikler Janne Schmidt Nielsen

Aalborg Event Company
Event og sportskoordinator Stig Nicolaysen

Til toppen


Tak til sponsorerne
Vi takker sponsorerne, der med deres bidrag er medvirkende til at Erhverv Norddanmark kan cementere positionen som regionens førende erhvervspolitiske samarbejdsorgan:

Hovedsponsor
Danske Bank

Business-sponsorer
Jesper Christensen
Mogens Daarbak
Nielsen & Christensen
Nordjysk Elhandel
Nordjyske Medier
Aalborg Handelsskole

Til toppen


Venlig hilsen
ERHVERV NORDDANMARK

Anders Hjulmand                   Anita Møller
Formand                               Sekretariatschef


ERHVERV NORDDANMARK · Nyhavnsgade 2 · 9000 Aalborg · Telefon 98 16 06 00 · info@erhvervnorddanmark.dk

sitelist.html