Repræsentationer


Gennem bestyrelsen og øvrige medlemmer af organisationen har Erhverv Norddanmark repræsentation i en lang række eksterne råd, nævn, udvalg og fonde.

UDDANNELSE 
  • Hasseris Gymnasium - bestyrelse: Dommer Helle Dietz, Retten i Aalborg* 
  • Skipper Clement International School - Advisory Board: Direktør Karen Melson, KM Consult* 
  • Studievalg Nordjylland: Direktør Michael Johansson, Tech College Aalborg
  • University College Nordjylland - uddannelsesudvalget for eksport- og markeds-føringsuddannelserne: Direktør Jens Uggerhøj, Uconnect*
  • Aalborg Handelsskole - bestyrelse: Direktør René Daarbak, Mogens Daarbak A/S* og HR Manager Charlotte Rye Akselsen, Tibnor A/S*
  • Aalborg Kommune - uddannelsesråd: Direktør Michael Johansson, Tech College Aalborg*
  • Aalborg Sportshøjskole - repræsentantskab: Direktør Michael Johansson, Tech College Aalborg*
  • Aalborg Universitet - aftagerpanel HA- og cand.merc.-studierne: HR-chef Marlene Krogh, Redmark*
* Udpeget af Erhverv Norddanmark

ERHVERVSLIV
  • Cralog - bestyrelse: Direktør Christina Ørskov, Orskov Yard A/S
  • Det Grønlandske Hus i Aalborg - bestyrelse: Adm. direktør Peter Freiesleben, System Cleaners A/S*
  • DI Aalborg - bestyrelse: Regionsdirektør Morten Haugaard Jacobsen, COWI A/S
  • DI Vendsyssel - bestyrelse: Direktør Christina Ørskov, Orskov Yard A/S
  • Fonden for Entreprenørskab Region Nordjylland - bestyrelse: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark* samt bureaudirektør Thomas Thomsen, KONXION
  • Fonden Kattegat Silo - bestyrelse: Direktør Christina Ørskov, Orskov Yard A/S
  • Frederikshavn Erhvervsråd - bestyrelse: Direktør Christina Ørskov, Orskov Yard A/S
  • HR & Ledelsesdagen: Bureaudirektør Thomas Thomsen, KONXION
  • International House North Denmark - Advisory Board: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
  • Interforce Region Nordjylland: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
  • Komitéen for en 3. Limfjordsforbindelse.nu: Erhvervsmægler Steen Royberg, Nordicals*
  • MNF (Maritime Netværk Frederikshavn): Direktør Christina Ørskov, Orskov Yard A/S
  • Naval Team Denmark: Direktør Troels Severinsen, Logimatic
  • Nordjysk Ledelsespris - jury: Direktør Torben Abildgaard, Curia Management* 
  • Nordjysk Ledelsespris - styregruppe: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
  • Projekt Grøn Butik: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
  • Vandets Hus: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
  • Aalborg Cityforening - bestyrelse: Stormagasinchef Anja Kibsgaard, Salling A/S
  • Aalborg Erhvervsråd - formandskabet: Partner Rasmus Haugaard, Haugaard-Braad*; stormagasinchef Anja Kibsgaard, Salling (suppleant)*
  • Aalborg Erhvervsråd - Iværksætterpuljen: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
  • Aalborg Kommune - integrationsråd: HR manager Anne Strandquist, DESMI A/S *
  • Aalborg Kommune - Rådet for Bæredygtighed: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
  • Aalborg Kommune - rådgivende udvalg for beskæftigelsesindsatsen: HR Business Partner Mette Mikkelsen, SIEMENS Gamesa*
  • Aalborg Maritime Netværk - styregruppe: Direktør Troels Severinsen, Logimatic
  • Aalborg Zoo - bestyrelse: Erhvervsmægler Steen Royberg, Nordicals
  • Aalborg Zoos bygge- og udviklingsfond - bestyrelse: Advokat Anders Hjulmand, HjulmandKaptain* samt regionsdirektør Morten Haugaard Jacobsen, COWI A/S
* Udpeget af Erhverv Norddanmark

MEDIER
  • TV/2 Nord - repræsentantskab: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark* samt bureaudirektør Thomas Thomsen, KONXION
  • Aalborg Medieselskab af 2002 ApS - bestyrelse: Advokat Rasmus Haugaard, Haugaard-Braad*
* Udpeget af Erhverv Norddanmark

KULTUR OG SPORT
  • DGI-huset Nordkraft - bestyrelse: Bureaudirektør Thomas Thomsen, KONXION
  • Elite Sport Aalborg - bestyrelse: Direktør Michael Johansson, Tech College Aalborg*
  • Fonden til bevarelse af gamle Aalborghuse* - bestyrelse: Direktør Henrik Schou, Spar Nord Bank A/S
  • Kunsten Museum of Modern Art - bestyrelse: Direktør John Lundsgaard, Spar Nord Bank A/S*
  • Nibe Festival - bestyrelse: Direktør Troels Severinsen, Logimatic
  • Ordkraft - bestyrelse: Direktør Jens Uggerhøj, Uconnect ApS.*
  • Springeren Maritimt Oplevelsescenter - bestyrelse: Direktør Troels Severinsen, Logimatic*
  • Tall Ship Aalborg Fonden / LOA - bestyrelse: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark
  • Utzon Center - bestyrelse: Direktør John Lundsgaard, Spar Nord Bank A/S*
  • Aalborg Kongres & Kultur Center - bestyrelse: Erhvervsmægler Steen Royberg, Nordicals* 
  • Aalborg Slotsteater - bestyrelse: Forhenværende direktør Anita Møller, Erhverv Norddanmark*
* Udpeget af Erhverv Norddanmark

ANDRE
  • Danmarks-Samfundet: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
  • 4. maj Kollegiet - bestyrelse: Forhenværende direktør Anita Møller, Erhverv Norddanmark*
  • 4. maj Kollegiets Venner - bestyrelse: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
  • P.P. Hedegaards Fond - bestyrelse: Erhvervsmægler Steen Royberg, Nordicals* og direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
* Udpeget af Erhverv Norddanmark



Hovedsponsor:
Business-sponsorer:
ERHVERV
NORDDANMARK

Nyhavnsgade 2
9000 Aalborg
98 16 06 00
info@erhvervnorddanmark.dk

Følg os via

Tilmeld eNYHEDSBREV
MISSION
Det er Erhverv Norddanmarks mission som tværfagligt erhvervsnetværk at være erhvervslivets samlende talerør og give regionens virksomheder værdi gennem dynamik, udvikling og vidensdeling.

VISION
Erhverv Norddanmark er proaktiv i den erhvervspolitiske debat og er den foretrukne dialogpartner i erhvervsudviklingen af Aalborg og Norddanmark.

Ældst · Størst · Stærkest

Erhverv Norddanmark anvender cookies
Vi benytter cookies til at få websitet til at fungere optimalt. Cookies anvendes primært til trafikmåling via Google Analytics, men ligeledes til at analysere brugen af vores hjemmeside, så vi løbende kan forbedre funktion og indhold.
Du accepterer brugen af cookies ved at klikke luk eller klikke videre på websitet. Læs mere om Cookies


OK