Repræsentationer


Gennem bestyrelsen og øvrige medlemmer af organisationen har Erhverv Norddanmark repræsentation i en lang række eksterne råd, nævn, udvalg og fonde.

UDDANNELSE 
  • Hasseris Gymnasium - bestyrelsen: Dommer Helle Dietz, Retten i Aalborg* 
  • Professionshøjskolernes sektorudvalg for efter-/videreuddannelse: Direktør Søren Samuelsen, Tech College
  • Skipper Clement International School - Advisory Board: Direktør Karen Melson, KM Consult* 
  • University College Nordjylland - uddannelsesudvalget for eksport- og markeds-føringsuddannelserne: Direktør Jens Uggerhøj, Uconnect*
  • Aalborg Handelsskole - bestyrelsen: Direktør René Daarbak, Mogens Daarbak A/S* og HR Manager Charlotte Rye Akselsen, Tibnor A/S*
  • Aalborg Kommune / Uddannelsesrådet: Forhenværende direktør Michael Johansson*
  • Aalborg Sportshøjskole - repræsentantskabet: Særlig rådgiver Steen Bjerre, kommunikationsministeriet.dk*
  • Aalborg Universitet / HA- og cand.merc.-studierne - aftagerpanelet: HR-chef Marlene Krogh, Redmark*
  • Aalborg Universitet / Samfundsfagligt Fakultet - bestyrelsen: Partner Rasmus Haugaard, Haugaard-Braad*
  • Aalborg Universitet / Studienævnet for Internationale Forhold - aftagerpanelet: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
* Udpeget af Erhverv Norddanmark

ERHVERVSLIV
  • Cralog - bestyrelsen: Direktør Christina Ørskov, Orskov Yard A/S
  • Dansk Erhverv Aalborg: Partner Henrik Bjørn, Beierholm
  • Det Grønlandske Hus i Aalborg - bestyrelsen: Relationschef og medejer Gitte Lunde Andersen, Vingård Nygårdsminde*
  • DI Vendsyssel - bestyrelsen: Direktør Christina Ørskov, Orskov Yard A/S
  • Erhvervshus Nordjylland - NEA-styregruppen: Direktør Søren Samuelsen, Tech College
  • Erhvervshus Nordjylland - styregruppen for flere højtuddannede i nordjyske virksomheder ("Vækst via Viden 2.90"): Partner Henrik Bjørn, Beierholm*
  • ErhvervsNetværk 9220 - bestyrelsen: Head of Technical Department Mette Schmidt, Port of Aalborg   
  • Fonden for Entreprenørskab Region Nordjylland - bestyrelsen: Adm. direktør Henrik Lundum, NOVI A/S
  • Fonden Kattegat Silo - bestyrelsen: Direktør Christina Ørskov, Orskov Yard A/S
  • Frederikshavn Erhvervsråd - bestyrelsen: Direktør Christina Ørskov, Orskov Yard A/S
  • Green Hub Denmark - bestyrelsen: Partner Rasmus Haugaard, Haugaard-Braad* samt Head of Technical Department Mette Schmidt, Port of Aalborg
  • Interforce Region Nordjylland: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
  • International House North Denmark - Advisory Board: Direktør Kurt Bennetsen, 
  • Erhverv Norddanmark*
  • Invest in Aalborg - ambassadørkorps: Partner Rasmus Haugaard, Haugaard-Braad*
  • Klimapartnerskabet for den energitunge industri: Direktør Michael Lundgaard Thomsen, Aalborg Portland A/S
  • Komitéen for en 3. Limfjordsforbindelse.nu: Erhvervsmægler Steen Royberg, Nordicals*
  • Lederne Himmerland - bestyrelsen: Direktør Søren Samuelsen, Tech College
  • MARsters - bestyrelsen: Chief Commercial Officer Kjartan Ross, Port of Aalborg
  • MNF (Maritime Netværk Frederikshavn): Direktør Christina Ørskov, Orskov Yard A/S
  • Naval Team Denmark: Direktør Troels Severinsen, Logimatic
  • Netværk for Bæredygtig Erhvervsudvikling - bestyrelsen: Head of Technical Department Mette Schmidt, Port of Aalborg
  • Nordjysk Ledelsespris - juryen: Direktør Torben Abildgaard, Curia Management* 
  • Nordjysk Ledelsespris - styregruppen: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
  • NordVirk - socialøkonomisk fond - bestyrelsen: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark
  • Partnerskab for iværksætteri: Adm. direktør Henrik Lundum, NOVI A/S* samt direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
  • Projekt Grøn Butik: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
  • Vandets Hus: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
  • Vækstbyer i Aalborg Kommune: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
  • Aalborg Cityforening - bestyrelsen: Stormagasinchef Anja Kibsgaard, Salling A/S
  • Aalborg Erhvervsråd - formandskabet: Partner Rasmus Haugaard, Haugaard-Braad*; stormagasinchef Anja Kibsgaard, Salling (suppleant)*
  • Aalborg Erhvervsråd - iværksætterpuljen: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
  • Aalborg Kommune / Arbejdsgruppe om borgerinvolvering og samskabelse: Direktør Dorte Sif Kronborg, Huset Venture Nordjylland*
  • Aalborg Kommune / Integrationsrådet: HR manager Anne Strandquist, Desmi A/S *
  • Aalborg Kommune / Rådet for Bæredygtighed: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
  • Aalborg Kommune / Det rådgivende udvalg for beskæftigelsesindsatsen: HR Business Partner Mette Mikkelsen, Siemens Gamesa*
  • Aalborg Maritime Netværk - styregruppen: Direktør Troels Severinsen, Logimatic
  • Aalborg Universitet / Danish Research Center for Freight Transport: Erhvervsmægler Steen Royberg, Nordicals*
  • Aalborg Zoo - bestyrelsen: Erhvervsmægler Steen Royberg, Nordicals
  • Aalborg Zoos bygge- og udviklingsfond - bestyrelsen: Direktør Kurt Bennetsen,
    Erhverv Norddanmark
* Udpeget af Erhverv Norddanmark

MEDIER
  • TV/2 Nord - repræsentantskabet: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark* 
  • Aalborg Medieselskab af 2002 ApS - bestyrelsen: Partner Rasmus Haugaard, Haugaard-Braad*
* Udpeget af Erhverv Norddanmark

KULTUR OG SPORT
  • Elite Sport Aalborg - eliterådet: Særlig rådgiver Steen Bjerre, kommunikationsministeriet.dk*
  • Fonden til bevarelse af gamle Aalborghuse - bestyrelsen: Forhenværende direktør Henrik Schou*
  • Kunsten Museum of Modern Art - bestyrelsen: Direktør John Lundsgaard, Spar Nord Bank A/S*
  • Nibe Festival - bestyrelsen: Direktør Troels Severinsen, Logimatic
  • Ordkraft - bestyrelsen: Direktør Jens Uggerhøj, Uconnect ApS.*
  • Springeren Maritimt Oplevelsescenter - bestyrelsen: Direktør Troels Severinsen, Logimatic*
  • Tall Ship Aalborg Fonden (LOA) - bestyrelsen: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark
  • Utzon Center - bestyrelsen: Direktør John Lundsgaard, Spar Nord Bank A/S*
  • Aalborg Kongres & Kultur Center - bestyrelsen: Erhvervsmægler Steen Royberg, Nordicals* 
  • Aalborg Slotsteater - bestyrelsen: Salgs- og økonomidirektør Hanne Juul,
    Kongerslev Kalk*
* Udpeget af Erhverv Norddanmark

ANDRE
  • Danmarks-Samfundets lokalforening i Aalborg: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
  • 4. maj Kollegiet - bestyrelsen: Forhenværende direktør Anita Møller*
  • 4. maj Kollegiets Venner - bestyrelsen: Direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
  • P.P. Hedegaards Fond - bestyrelsen: Erhvervadvokat/partner Rasmus Haugaard, HaugaardBraad* samt direktør Kurt Bennetsen, Erhverv Norddanmark*
* Udpeget af Erhverv Norddanmark



Hovedsponsor:
Business-sponsorer:


ERHVERV
NORDDANMARK

Nyhavnsgade 2
9000 Aalborg
98 16 06 00
info@erhvervnorddanmark.dk

Følg os via

Tilmeld eNYHEDSBREV
MISSION
Det er Erhverv Norddanmarks mission som tværfagligt erhvervsnetværk at være erhvervslivets samlende talerør og give regionens virksomheder værdi gennem dynamik, udvikling og vidensdeling.

VISION
Erhverv Norddanmark er proaktiv i den erhvervspolitiske debat og er den foretrukne dialogpartner i erhvervsudviklingen af Aalborg og Norddanmark.

Ældst · Størst · Stærkest